Testiranje in analiza uporabniške izkušnje: UX audit
Želite preveriti kako uporabniki dojemajo rešitev in kje imajo težave pri uporabi in kako so z njo zadovoljni? Potrebujete ideje za izboljšanje rešitve?
Želite preveriti kako uporabniki dojemajo rešitev in kje imajo težave pri uporabi in kako so z njo zadovoljni? Potrebujete ideje za izboljšanje rešitve?
1. korak
Cilji:
Aktivnost nam omogoča prepoznavanje vzorcev v vedenju uporabnikov. Pomembno je, da opredelimo performančne indikatorje posameznega scenarija (KPI), kot so: success rate, time/task, bounce rate, click-through-rate, ipd., s katerim nato merimo uspeh.
Pregled analitike je izhodišče za pregledovanje posnetkov sej.
Cilj: Zaznavanje težav na celotnem obsegu uporabnikov
Z orodjem za snemanje sej (npr. Hotjar) zajamemo večje število uporabnikov. Opazujemo tipične scenarije uporabe in popišemo probleme/priložnosti, ki jih ob tem zaznamo. Aktivnost nam odgovori na vprašanje kje so težave. Razlog (zakaj) pa lahko izvemo z uporabniškim testiranjem v živo.
Po pregledu posnetkov sej pripravimo poročilo v katerem zberemo zaznane težave uporabnikov in predloge za izboljšave. Predloge prioritiziramo s pomočjo ICE lestvice.
Cilj: Zaznavanje težav in prioritizacija taskov za izboljšavo, iz vidika večjega števila uporabnikov
Testiranje določenega scenarija uporabe ponavadi izvedemo s 5 uporabniki, saj je ocenjeno, da s tem številom zaznamo 80 % težav. Uporabniki na glas komentirajo kaj počnejo / želijo storiti in kako se ob tem počutijo, pri čemer pridobimo podatke o tem, kje so težave in kaj je razlog zanje.
Po testiranju pripravimo poročilo o oceni UX s pomočjo PURE metode in/ali SWOT analize ter prioritiziramo taske s pomočjo ICE lestvice.
Cilj: Zaznavanje težav in razlogov zanje, prioritizacija taskov za izboljšavo
Intervjuji z uporabniki
Cilj: Intervjuji z uporabniki
Metodo uporabljamo za primerjanje učinkovitosti dveh različnih verzij na spletnih mestih z veliko količino obiska, običajno na spletnih trgovinah.
Cilj: Pridobiti vpogled v učinkovitost prilagoditve z minimalno vpletenostjo razvojnega oddelka
S pomočjo standardiziranih vprašalnikov za oceno uporabniške izkušnje (UEQ) ter oceno uporabnosti (SUS) dobimo vpogled v to, kako uporabniki dojemajo našo rešitev iz različnih vidikov, ki vplivajo na uporabniško izkušnjo.
Cilj: Pridobiti oceno zadovoljstva uporabnikov, s katero lahko v naslednjih korakih izmerimo ustreznost izboljšav
2. korak
Cilji:
Žičnate modele oz. prototipe gradimo skozi uporabniške zgodbe. Najprej simuliramo delovanje na napravi, ki je definirana kot primarna naprava (mobile/desktop).
Cilj: Neoblikovani, vendar delujoči prototipi, ki omogočajo testiranje rešitve. Skupaj z njimi pošljemo še navodila za razvijalce
Na osnovi grafične podobe (logotip, barve, tipografija, ikonografija, drugi grafični elementi) oblikujemo uporabniški vmesnik.
Stremimo k temu, da je vaša identiteta vaše blagovne znamke primerno komunicirana tudi skozi vizualni jezik.
Cilj: Oblikovani prototipi, ki omogočajo realno testiranje rešitve, ki je zelo blizu realni izkušnji. Skupaj z njimi pošljemo še navodila za razvijalce
Design sistem oblikujemo po principu atomskega dizajna, kar pomeni, da iz najmanjših delčkov oz. "atomov", sestavimo elemente, elemente v sklope, sklope pa v posamezne strani spletnega portala.
Sistem omogoča ohranjanje konsistentnosti skozi različne strani, hitrejše oblikovanje nadgradenj in lažjo komunikacijo z razvijalci.
Cilj: Standardiziran in popisan nabor vseh komponent, ki se uporabljajo znotraj rešitve skupaj z navodili za razvijalce