Se spomnite vašega zadnjega obiska nakupovalnega centra? Kje ste vstopili, kako ste našli trgovino in želeni izdelek? Verjetno ne prav podrobno. Obisk fizičnih trgovin je postal rutina, že vnaprej vemo, kje bomo našli določene informacije.
Obiski spletnih mest postajajo podobni – ljudje so navajeni položaja določenih funkcij, kot so navigacija, iskalnik in meniji. Predstavljajte si, da proizvajalec avtomobilov kreativno zamenja pedali za plin in zavoro. Ni dobra ideja, kajne? Na spletu velja podobna logika: nima smisla spletnim uporabnikom oteževati iskanje informacij in jim ponujati drugačno izkušnjo, kot so je navajeni pri konkurenci.
Uporabnika vodimo do cilja
Spletni obisk se običajno dogaja zelo hitro, zato so posamezni stiki hipni. V idealnem primeru uporabnik potuje od zanimivega oglasa ali vsebine iz Googlovega iskalnika prek pristajalne strani do končnega cilja – nakupa v spletni trgovini, naročila na posvet s svetovalcem v banki ali pa izbora počitniškega paketa na spletni strani turistične agencije.
Če hočemo uporabnika voditi k temu cilju, moramo začrtati predvideno pot. Vsebina, ki jo podajamo na njej, uporabniku ne sme porajati preveč vprašanj ali zbujati dvomov, saj se lahko na vsakem koraku premisli in začrtano pot zapusti.
Vsaka nedokončana pot pa pomeni izgubo dohodka
Za spletnega ponudnika je ključno, da razume razloge in motive, ki uporabnike odvračajo od končnega cilja oziroma konverzije. In kako to ugotovimo? Najlažje tako, da jih vprašamo. Predvsem v fazi odločitve, zaključka nakupa ali druge konverzije je intervju z uporabnikom najkoristnejši vir informacij. In tu nam lahko že analiza petih resničnih uporabnikov razkrije 80 odstotkov napak.
Pomembno je, da pri tem nismo presplošni. Analizirati moramo vsak uporabnikov korak na tej poti.
Prvi korak: sporočilo, ki motivira
Prvi stik z blagovno znamko se običajno zgodi zunaj lastnega spletnega mesta. Uporabniki po spletu iščejo informacije in klikajo na oglase in sporočila, v katerih prepoznajo potencialno korist zase ali rešitev za svojo težavo.
Tu je ključno, da poskrbimo za ustrezno optimizacijo za iskalnike (Google) in sporočilo oglasa oblikujemo tako, da uporabnika motivira h kliku. Če smo to nalogo izvedli pravilno, bomo povečali konverzije oziroma število klikov glede na število prikazov oglasnega sporočila.
Drugi korak: pristajalna stran
Klik na oglas ali rezultat iskanja uporabnika vodi na spletno mesto, natančneje na pristajalno stran, ki je posebej prirejena za obiskovalce, ki so kliknili na določeno sporočilo/oglas.